Mieszkańcy Turcji szukają Bitcoina po 15% spadku Liry

23. März 2021

Wyszukiwania Google dla Bitcoin w Turcji osiągnęły szczyt po krachu tureckiej liry. Spadek wartości liry nastąpił po tym, jak prezydent Turcji zwolnił gubernatora banku centralnego kraju.

Wzrost poszukiwań Bitcoina pośród spadku wartości liry

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan zaszokował lokalnych i zagranicznych i lokalnych inwestorów w weekend po tym, jak zwolnił Naci Agbal, gubernatora banku centralnego Turcji. Zwolnienie Agbala nastąpiło dwa dni po tym, jak szef banku centralnego podniósł stopy procentowe, aby walczyć z rosnącą inflacją.

Erdoğan zastąpił Agbala Sahapem Kavcioglu, profesorem bankowości, czyniąc Kavcioglu trzecim szefem banku centralnego w ciągu dwóch lat. Jednak turecka lira negatywnie zareagowała na nagłe zwolnienie Agbala, spadając o około 15 procent.

Przy spadającej wartości liry, Turcy postanowili zwrócić się w stronę Bitcoin Profit. Wyszukiwania w Google na temat bitcoinów w Turcji gwałtownie wzrosły, osiągając poziom 100, a następnie spadły. W momencie pisania tego tekstu Diyarbakir, Batman i Hakkâri były trzema miastami z największą liczbą wyszukiwań na temat kryptowaluty numer jeden.

W międzyczasie Turcy zawsze przyjmowali bitcoina jako lepszą opcję zabezpieczenia swoich pieniędzy przed ciągłym spadkiem kursu liry. Jak donosi BTCManager we wrześniu 2020 r., Turcja zajęła 29. miejsce w Global Crypto Adoption Index, jednocześnie zajmując pierwsze miejsce na Bliskim Wschodzie.

Zastąpienie Agbala przez prezydenta Erdoğana rodzi obawy

Zastąpienie Agbala przez prezydenta Erdoğana rodzi obawy, że nowy prezes banku centralnego może wymazać zyski osiągnięte przez jego poprzednika. Podobnie jak Erdoğan, Kavcioglu uważa, że wysokie stopy procentowe nie mogą być wykorzystywane do walki z inflacją.

Decyzję prezydenta skomentował również Phoenix Kalen, strateg francuskiego banku inwestycyjnego Société Générale, który ocenił, że takie działanie będzie miało negatywny wpływ na kraj. Kalen powiedział:

„Wraz z usunięciem Naci Agbala z banku centralnego, Turcja traci jedną z ostatnich kotwic wiarygodności instytucjonalnej. Turcja może wkrótce zmierzać w kierunku kolejnego kryzysu walutowego.“

Podczas gdy krytycy i eksperci będą wypatrywać nowych polityk, które uchwaliłby nowy prezes banku centralnego, można bezpiecznie powiedzieć, że Turcy postrzegają flagową kryptowalutę jako bezpieczną przystań przed kryzysem gospodarczym.

Tymczasem sektor kryptowalutowy pozostaje w Turcji nieuregulowany. Jednak Ministerstwo Skarbu i Finansów ujawniło wcześniej w marcu, że monitoruje rozwój i sytuację kryptowalut w kraju.